This 2-day class for beginners provides students with a solid foundation including quality care in eye health and safety. 


  • History of eyelash extensions
  • Sanitation and sterilization
  • Work station set up
  • Natural lash cycles and eye health
  • Client evaluation
  • Proper Isolation and Application
  • Product knowledge 
  • Allergies vs Irritations
  • Taping
  • Removal techniques 
  • In-fills and Retention
  • Instructor Demonstrations
  • Hands-on practice with mannequin heads
  • Basic styling and mapping: customizing for each client
  • Basic photography
  • Client building, management and pricing


Includes:

  • Kit
  • Live model practice
  • Breakfast, Lunch & Beverages
  • Certificate 
  • Ongoing support 


Pricing

$1,850 - private

$1,550 - 1-3 students

$1,250 - 4-6 students


6 hour Classic class                       6 hour Volume class

$550 - private                                $650 - private

$350 - 2-6 students                      $450 - 2-6 students


Includes:

  • Small Kit
  • Light Refreshments
  • Continuing Education Certification

Lash Academy & Continuing Education

CLASSIC

This 1-day class is for licensed professionals only.

  • Theory
  • Live demonstration
  • Live model practice
  • Kit
  • Certification - after submitting 5 approved case studies
  • Ongoing Support
  • Refreshments


$800 - private

$650 - 2-6 students


ELLEEBANA LASH LIFT COURSE

CLASSIC & VOLUME REFRESHER

VOLUME

This 2-day class for first time volume students as well as experienced volume artists who wish to elevate their volume technique. 


  • Classic refresher
  • Sanitation and Sterilization
  • Spotting signs of stressed natural lashes
  • Sleeping Beauty Volume Method
  • Various Volume fan making techniques
  • Proper placement and crystalizing
  • Taping techniques 
  • Corrective lashing
  • Adhesive 
  • Tweezers
  • Mapping and styling
  • Retention and In-fills
  • Weight and ratio
  • Removal techniques 
  • Photography


Includes:

  • Kit
  • Live model practice
  • Breakfast, Lunch & Beverages
  • Certificate
  • Ongoing Support


Pricing

$2,450 - private

$2,150 - 2-3 students

$1,850 - 4-6 students